Diady - bądź sobą

Diady – bądź blisko siebie, bądź bliżej innych.

Uwaga: Na warsztaty nie trzeba przyjść w parze! Można przyjść pojedynczo!
 

Jeśli chcesz wybierać… czy poczujesz złość czy rozbawienie, smutek czy zadumę…
Jeżeli chcesz stać się bardziej świadomy tego, w jaki sposób spostrzegasz siebie, swoją rodzinę, jak interpretujesz świat…
Jeśli chcesz odróżniać bodziec od myśli, ocen, obserwacji, emocji, potrzeb…

Jeśli pragniesz towarzystwa, wsparcia… i jeśli nie chcesz być w tym sam…

Główny nacisk warsztatów położony jest na doświadczanie tego, co dzieje się w Tobie – w relacji do tego co dzieje się w Twoim otoczeniu „tu i teraz”. Prowadzący (Trenerzy NVC) pokażą i omówią metodę ćwiczeń, następnie uczestnicy będą ćwiczyli w dwójkach (samodzielnie).
Prowadzący będą wspierali uczestników podczas praktyki w sytuacjach, w których u uczestników pojawią się pytania lub wątpliwości.

Podczas tego warsztatu uczestnicy otrzymują określone pytania i zgodnie z podanymi wskazówkami poszukują w sobie odpowiedzi i wyrażają je na głos. Podczas poszukiwań towarzyszy im druga osoba – skupiająca swoją uwagę na ćwiczącym. Każdy z uczestników staje się na zmianę – ćwiczącym i poszukującym odpowiedzi. Technika ta jest inna niż np. medytacja która dokonuje się w samotności. Towarzyszenie, milcząca uwaga drugiej osoby jest czynnikiem który wspiera skupienie, pomaga skoncentrować  myśli.

Na warsztatach ćwiczymy, doświadczamy – uczymy się być w danym momencie, sytuacji – reagować tak jak chcemy, na to co jest/dzieje się tu i teraz (w oderwaniu od naszej historii, przeszłości a także wyobrażonej przyszłości). Uczestnicy pracują z pytaniami stymulującymi doświadczenia – poszukują własnego sposobu ich rozumienia, a także rozumienia potrzeb, odczuwania emocji.
Na tym warsztacie nie szukamy rzeczy „do zmiany”, nie ćwiczymy czterech kroków. Teoria sprowadzona jest do minimum – zasad wykonywania ćwiczeń, podczas których uczymy się zwracać uwagę na strumień naszych myśli, emocji a także – w pewnym zakresie – je wybierać…

Warsztaty przede wszystkim wspierają umiejętność dawania sobie empatii w chwilach stresu, złości, napływających różnorodnych bodźców. Danie sobie empatii jest punktem wyjściowym zarówno do wyrażenia siebie jak i do dania empatii drugiej osobie w Porozumieniu bez Przemocy.

Warsztaty kierowane są do osób, które wiedzą co to jest Porozumienie bez Przemocy – były na warsztatach z nami lub z innym prowadzącym.

Osobiste doświadczenie
Po ośmiodniowych warsztatach z Robertem Gonzalesem, na których ćwiczyliśmy tą metodą kobieta, którą uznaję za przyjaciela powiedziała do mnie: „jak to, spotkamy się w kafei przy parku, a nie u mnie w domu?? Coś Ci u mnie w domu nie pasuje…?”. Kiedyś zareagowałabym podniesionym głosem, bólem, urazą „ja się nie liczę… znowu mam zrobić to co Ty chcesz”. Kiedy poznałam NVC – starałam się zrozumieć potrzeby swoje i innych (naprawdę zależy Ci abyśmy spotkały się u Ciebie w domu bo nie wiesz czy opiekunka do dziecka będzie mogła przyjść, a chcesz się spotkać, pogadać (przewidywalność, odpoczynek – od opieki).
Chwilę po intensywnym ćwiczeniu diad… dosłownie zatrzymałam się w chwili obecnej… dając sobie więcej zrozumienia/empatii niż zazwyczaj. Przyglądałam się słowom które usłyszałam, temu co ja czuję, strumieniom moich myśli. Zamiast złości… poczułam pustkę i smutek… smutek, że moje słowa zostały odebrane niezgodnie z moją intencją. W ułamku sekundy dotarła do mnie jej interpretacja tego co wcześniej powiedziałam. Zrozumiałam, że słowa „nie chcę spotykać się u Ciebie w domu” zostały potraktowane jako ocena, wyrzut, zarzut… a nie neutralna informacja, propozycja, próba ustalenia miejsca spotkania. Co ciekawe… byłam obserwatorem tego, co działo się w moim wnętrzu. Mogłam w tym momencie, w tej chwili zdecydować jak na nie odpowiem. To był moment… na decyzję w którą stronę chcę pójść. Ćwiczenia, które robiłam – dały mi tę chwilę. Wybrałam – zamiast złości – powtórzyć komunikat w innych słowach – „zależy mi aby wyjść na zewnątrz bo jest piękna pogoda… chciałabym usiąść wśród zieloności”. Drugi Człowiek nie był najszczęśliwszy, ale znalazłyśmy płaszczyznę kontaktu, porozumienia, która otworzyła przestrzeń na dalszy dialog.
Wybór – zamiast automatycznej, nawykowej reakcji w sytuacji stresu. Wybór co poczuję, jak odpowiem – to jest to na czym mi zależy. A Tobie? Na czym Tobie zależy?

Bo przecież – masz wpływ.

Warsztaty są przeznaczone jako miejsce na wyciszenie od codziennego życia, wylądowanie bliżej siebie, zauważeniu i skontaktowaniu się ze sobą, z drugim człowiekiem będącym w tej samej przestrzeni. W związku z tym – podczas warsztatów nie używamy telefonów komórkowych. Aby ćwiczenia miały większy wpływ – postaraj się zaplanować swój weekend tak aby po warsztatach także pozostać w kontakcie ze sobą – przy muzyce, w ciszy…

Aby ćwiczenia miały na Ciebie większy wpływ:
postaraj się przez te dni nie mieć kontaktu z mediami społecznościowymi, pracą zawodową, filmami itd. które mogą zmienić/zmienią Twój punkt skupienie z otoczenia w którym jesteś i Ciebie – na świat wirtualny.
Podczas warsztatów (także w przerwach) – nie jesteśmy online (nie używamy telefonów komórkowych, laptopów itd).

Prowadzący:

dr Beata Hołtyń, Trener NVC
Doktor psychologii, adiunkt na UKW – przez ponad 15 lat zajmowała się tematyką wsparcia w rodzinie i małżeństwie, terapią rodzin, psychologią wychowawczą oraz kreatywnością. Wykładowca, naukowiec, trener; napisała szereg artykułów naukowych oraz książkę pt. „Małżeństwo i wsparcie”, wielokrotnie prezentowała swoje opracowania na różnorodnych konferencjach, przetłumaczyła z języka angielskiego kilka książek. Nie do końca zadowolona z psychologii, próbowała zrozumieć siebie oraz relacje międzyludzkie szkoląc się, podróżując i mieszkając za granicą – ponad rok w Indiach oraz w Anglii. Próbowała doświadczyć na sobie działania technik medytacyjnych, relaksacyjnych, a także znaleźć metody, które mają osadzenie w nauce i działają w dzisiejszym świecie. Odnalazła w NVC brakujące ogniwo łączące naukowe teorie oraz praktykę.
Mieszka w Bydgoszczy, prowadzi warsztaty z Porozumienia Bez Przemocy szczególnie interesuje ją obszar wspierania relacji w związku, w rodzinie.
Prywatnie – podróżnik i fotograf – razem z mężem zwiedziła ponad 20 krajów w Europie, Afryce oraz Azji. Zajmuje się life coachingiem w duchu NVC oraz mediacjami.

Piotr Hołtyń, Trener NVC
Szczególnie zainteresowany jest obszarem wspierania relacji oraz implementacją NVC w organizacjach.
Mieszka w Bydgoszczy, prowadzi warsztaty z Porozumienia Bez Przemocy. Pracował w międzynarodowych korporacjach (Lucent, Alcatel, Nokia). Rozczarowany hierarchicznymi sposobami zarządzania zdecydował się szukać innych dróg oraz sposobów porozumienia. Zajmuje się life coachingiem w duchu NVC oraz mediacjami. Autor kilku artykułów naukowych.
Prywatnie – szczęśliwie żonaty, trener, podróżnik, fotograf.

Termin

Kiedy            23-25 lipca 2021
Godziny        piątek:  18:00 – 20:30,   sobota: 10:00 – 18:00,  niedziela: 10:00 – 18:00; (z 1,5h przerwą na obiad we własnym zakresie)
Gdzie            Bydgoszcz
 
Koszt

Cena za osobę za warsztaty (piątek-niedziela):

470 zł – wpłata pełnej kwoty do 19 lipca
520 zł – wpłata pełnej kwoty od 20 lipca

 

Zapisy          Prosimy o wysłanie maila na adres:  kontakt@strefaslow.pl,   albo w przypadku pytań tel: 501021303
 
Rezerwacja
wpłata na rachunek bankowy numer 02 1050 1139 1000 0091 2512 6947 (Strefa Słów), tytułem „warsztaty 23-25 lipca”.
Potwierdzenie dokonanej rezerwacji miejsca nastąpi pocztą elektroniczną, jeśli przekroczony zostanie limit osób – dokonany zostanie zwrot pieniędzy na konto z którego zostały wysłane.
 
Regulamin
Przed dokonaniem wpłaty koniecznie zapoznaj się z Regulaminem warsztatów https://strefaslow.pl/regulamin/