Diadon – bądź blisko siebie, bądź bliżej innych

z Trenerami NVC – Beatą i Piotrem Hołtyń
 
🦉Uwaga: Na warsztaty nie trzeba przyjść w parze! Można przyjść pojedynczo!
 
Serdecznie zapraszamy osoby, które nas już ciut znają, ludzi/grupy, którzy za doświadczeniem obecności – tęsknili! Diady dają wyjątkowe doświadczenie bliskości, bycia razem, zrozumienia i towarzyszenia. Robimy Diady, bo mamy ochotę na kontakt!
 
OPIS:
👉 Jeśli chcesz częściej wybierać… czy  poczujesz złość czy rozbawienie, smutek czy zadumę; jeśli chcesz stać się bardziej świadomy tego, jak postrzegasz siebie, swoją rodzinę, jak interpretujesz świat…
 
👉 Jeśli chcesz odróżniać bodziec od myśli, ocen, obserwacji, emocji, potrzeb… Dzień dobry 🌞
 
👉Jeśli pragniesz towarzystwa, wsparcia w rozwoju…
jeśli chcesz ćwiczyć „kontakt ze sobą” (NVC)…
 
  CO ROBIMY?
🍀 Główny nacisk warsztatów położony jest na doświadczanie tego, co dzieje się w Tobie – w relacji do tego co dzieje się w Twoim otoczeniu „tu i teraz”. Prowadzący (Trenerzy NVC) pokażą i omówią metodę ćwiczeń kontaktu ze sobą, następnie uczestnicy będą ćwiczyli w parach (samodzielnie). Ćwiczenie polega na poszukiwaniu w sobie autentycznych odpowiedzi związanych z potrzebami. Poszukiwanie odbywa się w oparciu o postawione pytanie, któremu (na zmianę) przyglądają się osoby znajdujące się w parze.
Prowadzący będą wspierali uczestników podczas praktyki w sytuacjach, w których u uczestników pojawią się pytania lub wątpliwości co do wykonania ćwiczenia.
 
🍀 Podczas tych warsztatów uczestnicy otrzymują określone pytania i zgodnie z podanymi wskazówkami poszukują w sobie odpowiedzi i wyrażają je na głos. Podczas poszukiwań towarzyszy im partner – skupiający swoją uwagę na ćwiczącym. Każdy z uczestników staje się na zmianę – ćwiczącym i poszukującym odpowiedzi. Technika ta jest inna niż np. medytacja która dokonuje się w samotności. Towarzyszenie, milcząca uwaga drugiej osoby jest czynnikiem który wspiera skupienie, pomaga skoncentrować myśli.
Na warsztatach ćwiczymy, doświadczamy – uczymy się być w danym momencie, sytuacji – reagować tak jak chcemy, na to co jest/dzieje się tu i teraz (w oderwaniu od naszej historii, przeszłości a także wyobrażonej przyszłości). Uczestnicy pracują z pytaniami stymulującymi doświadczenia – poszukują własnego sposobu ich rozumienia, a także rozumienia potrzeb, odczuwania emocji.
Na tym warsztacie nie szukamy rzeczy „do zmiany”, nie ćwiczymy czterech kroków. Teoria sprowadzona jest do minimum – zasad wykonywania ćwiczeń, podczas których uczymy się zwracać uwagę na strumień naszych myśli, emocji a także – w pewnym zakresie – je wybierać…
Warsztaty przede wszystkim wspierają umiejętność dawania sobie empatii w chwilach stresu, złości, napływających różnorodnych bodźców. Danie sobie empatii jest punktem wyjściowym zarówno do wyrażenia siebie jak i do dania empatii drugiej osobie w Porozumieniu bez Przemocy.
 
💞𝙊𝙨𝙤𝙗𝙞𝙨𝙩𝙚 𝙙𝙤𝙨́𝙬𝙞𝙖𝙙𝙘𝙯𝙚𝙣𝙞𝙖: (Beata)
Po ośmiodniowych warsztatach z Robertem Gonzalesem, na których ćwiczyliśmy tą metodą kobieta, którą uznaję za przyjaciela powiedziała do mnie: „jak to, spotkamy się w kafei przy parku, a nie u mnie w domu?? Coś Ci u mnie w domu nie pasuje…?”. Kiedyś zareagowałabym podniesionym głosem, bólem, urazą „ja się nie liczę… znowu mam zrobić to co Ty chcesz”. Kiedy poznałam NVC – starałam się zrozumieć potrzeby swoje i innych (naprawdę zależy Ci abyśmy spotkały się u Ciebie w domu bo nie wiesz czy opiekunka do dziecka będzie mogła przyjść, a chcesz się spotkać, pogadać (przewidywalność, odpoczynek – od opieki).
Chwilę po intensywnym ćwiczeniu diad… dosłownie zatrzymałam się w chwili obecnej… dając sobie więcej zrozumienia/empatii niż zazwyczaj. Przyglądałam się słowom które usłyszałam, temu co ja czuję, strumieniom moich myśli. Zamiast złości… poczułam pustkę i smutek… smutek, że moje słowa zostały odebrane niezgodnie z moją intencją. W ułamku sekundy dotarła do mnie jej interpretacja tego co wcześniej powiedziałam. Zrozumiałam, że słowa „nie chcę spotykać się u Ciebie w domu” zostały potraktowane jako ocena, wyrzut, zarzut… a nie neutralna informacja, propozycja, próba ustalenia miejsca spotkania. Co ciekawe… byłam obserwatorem tego, co działo się w moim wnętrzu. Mogłam w tym momencie, w tej chwili zdecydować jak na nie odpowiem. To był moment… na decyzję w którą stronę chcę pójść. Ćwiczenia, które robiłam – dały mi tę chwilę. Wybrałam – zamiast złości – powtórzyć komunikat w innych słowach – „zależy mi aby wyjść na zewnątrz bo jest piękna pogoda… chciałabym usiąść wśród zieloności”. Drugi Człowiek nie był najszczęśliwszy, ale znalazłyśmy płaszczyznę kontaktu, porozumienia, która otworzyła przestrzeń na dalszy dialog.
Wybór – zamiast automatycznej, nawykowej reakcji w sytuacji stresu. Wybór co poczuję, jak odpowiem – to jest to na czym mi zależy. A Tobie? Na czym Tobie zależy?
Osobiste doświadczenia (część w komentarzach) uczestników Diad w Bydgoszczy
❤  Bo przecież – masz wpływ.
 
🍀  Trenerzy:
dr Beata Hołtyń – Certyfikowany Trener NVC*
Doktor psychologii, adiunkt na UKW – przez ponad 15 lat zajmowała się tematyką wsparcia w rodzinie i małżeństwie, terapią rodzin, psychologią wychowawczą oraz kreatywnością. Wykładowca, naukowiec, trener; napisała szereg artykułów naukowych oraz książkę pt. „Małżeństwo i wsparcie”, wielokrotnie prezentowała swoje opracowania na różnorodnych konferencjach, przetłumaczyła z języka angielskiego kilka książek. Nie do końca zadowolona z psychologii, próbowała zrozumieć siebie oraz relacje międzyludzkie szkoląc się, podróżując i mieszkając za granicą – ponad rok w Indiach oraz w Anglii. Próbowała doświadczyć na sobie działania technik medytacyjnych, relaksacyjnych, a także znaleźć metody, które mają osadzenie w nauce i działają w dzisiejszym świecie. Odnalazła w NVC brakujące ogniwo łączące naukowe teorie oraz praktykę.
 
mgr inż. Piotr Hołtyń – Certyfikowany Trener NVC*
Szczególnie zainteresowany jest obszarem wspierania relacji oraz implementacją NVC w organizacjach.
Mieszka w Bydgoszczy, prowadzi warsztaty z Porozumienia Bez Przemocy. Pracował w międzynarodowych korporacjach (Lucent, Alcatel, Nokia). Rozczarowany hierarchicznymi sposobami zarządzania zdecydował się szukać innych dróg oraz sposobów porozumienia. Autor kilku artykułów naukowych.
* Certyfikowany Trener NVC – proces Certyfikacji NVC opisany jest w anglojęzycznym dokumencie zawierającym 40 stron (zobacz:: cnvc.org). Proces przygotowawczy trwa kilka lat. Tytuł Certyfikowanego Trenera otrzymuje się po spełnieniu określonych w dokumencie wymagań, pracy pisemnej, oraz ostatecznie – na podstawie kilkudniowego spotkania z assesorami. Należy wtedy wykazać się wiedzą teoretyczną, umiejętnością uczenia oraz zintegrowaniem NVC i umiejętnością włączenia go we własne życie.
Mamy za sobą tysiące godzin szkoleniowych i ćwiczeń z różnymi trenerami znanymi na całym świecie – zobacz na naszej stronie.
 
👇 CO, KIEDY I JAK DOŁĄCZYĆ :
 
🌞 Data: 7-8 października 2023 (sobota– niedziela)
Godziny: sobota 10.00 – 18.00 niedziela 10.00 – 17.00 (z przerwą na obiad we własnym zakresie i spacer 1,5 h)
🌞 Gdzie? W Bydgoszczy (dokładny adres podamy później)
🌞 🍀 Koszt
650 zł – jako konkretna kwota
lub wybierz dowolnie z podanych przedziałów cenowych:
🍀 500 zł – 1000zł – specjalna cena dla tych, którzy wiedzą już, że chcą być – wpłata pełnej kwoty do 7 sierpnia
🍀 600 zł – 1000zł – specjalna cena – wpłata pełnej kwoty od 8 sierpnia do 15 września
 🍀 (Jeżeli już nas znasz z warsztatów, a cena jest jedyną przeszkodą, skontaktuj się z nami)
 
🦉Zapisy: Jeśli nas znasz – wpłata oraz mail na adres: kontakt@strefaslow.pl Napisz jednym zdaniem – w jakich warsztatach uczestniczyłeś, gdzie (tak, aby to dla nas było jasne) i !!podaj swój telefon. Jeśli chcesz fakturę na inne dane niż przelew – podaj od razu dane do faktury. W przypadku pytań zadzwoń tel: 504759728 (jeśli nie odbieramy- prowadzimy zajęcia)
🐌 Przed dokonaniem wpłaty koniecznie zapoznaj się z Regulaminem
 
Numer konta do wpłaty znajduje się w Regulaminie Diadonu

Wpłata pełnej kwoty gwarantuje rezerwację miejsca.

(Po zapisaniu się być może skontaktujemy się z Tobą – telefonicznie lub prześlemy Ci formularz z kilkoma pytaniami abyś miał jasność czy warsztaty są tym w czym chcesz brać udział).
 
🍀🍀  WAŻNE  🍀🍀 Warsztaty są przeznaczone dla uczestników jako miejsce na wyciszenie od codziennego życia, wylądowanie bliżej siebie, zauważenie i skontaktowanie się ze sobą i drugim człowiekiem będącym w tej samej przestrzeni – w określony sposób. UWAGA – aby być bliżej siebie – na przerwach w pomieszczeniach wspólnych zachowujemy milczenie, ograniczamy komunikację do minimum. Jeśli chcesz rozmawiać, możesz to robić jednak opuść wtedy główną przestrzeń wspólną. Również aby skupić się na swoim wnętrzu i uzyskać chwile ciszy – podczas warsztatów należy całkowicie wyciszyć telefon; nie używamy telefonów komórkowych do rozmów. Jeśli chcesz porozmawiać w przerwie – opuść przestrzeń wspólną. Pozostali uczestnicy mogą wtedy zostać w ciszy.
Dodatkowo jeśli chcesz: Jeśli chcesz aby ćwiczenia miały większy wpływ – postaraj się zaplanować swój weekend tak aby po warsztatach także pozostać w kontakcie ze sobą – w ciszy lub przy spokojnej muzyce…
Postaraj się wtedy, także przez te dwa dni nie mieć/ograniczyć kontakt z mediami społecznościowymi, pracą zawodową, filmami itd. które mogą zmienić/zmienią Twój punkt skupienie z otoczenia w którym jesteś i Ciebie – na świat wirtualny. Mogą one też oderwać Ciebie od swoich przeżyć i przekierować np. na niepokoje związane z pracą.
Masz wybór. Wybierz co dla Ciebie zadziała.
 
👉! Warsztaty adresowane są do uczestników warsztatów (np. Studium NVC, oraz innych prowadzonych przez nas grup np. letnich), oraz w szczególnym przypadku (po rozmowie) dla osób początkujących w NVC. Ważne jest dla nas, aby osoby przychodzące na warsztaty miały jasność, że nie są to typowe warsztaty NVC polegające na ćwiczeniach ze skryptem, tekstem itd.
! Warsztaty nie są adresowane do trenerów ani osób prowadzących zajęcia z empatycznej komunikacji i jej odmian.